'Kerken kunnen heel wat leren van goede restaurants'

In de praktijk

9 juni 2017
  • Profielafbeelding van Jan Willem Janse
    Door:
    Jan Willem Janse

Jelmer Woudstra (Evangelische gemeente De Salvator, Leeuwarden) over gastvrijheid in de kerk en het belang van uitnodigen.

'Als je verlangt naar nieuwe mensen in de kerk, laat je door God verrassen. Maar zorg ervoor dat ze duidelijk welkom zijn. Dat begint met je ‘deurmat’ en daarmee bedoel ik je website. Mensen die op zoek gaan naar een geloofsgemeenschap, doen dat tegenwoordig eerst op internet. We hebben daarom een verzorgde site en zijn actief op social media. Als je die middelen goed beheert en snel reageert op vragen die binnenkomen, nodigt dat uit tot verdere kennismaking.'

‘Fijn dat je er bent’

'Om mensen zich in onze kerk snel thuis te laten voelen, hebben we gastheren en gastvrouwen die hen niet alleen bij de ingang begroeten, maar ook de weg wijzen in het gebouw. In de zaal wordt iedereen welkom geheten via een groot scherm en kleine kaartjes met bijvoorbeeld 'Fijn dat je er bent' op de stoelen. Als ze kinderen naar de oppas of het kinderwerk brengen, nemen onze vrijwilligers daar ook tijd voor de ouders: zij zijn net zo goed een doelgroep van het kinderwerk. En het klinkt voor de hand liggend, maar houd je ruimtes gezellig en netjes. Dat straalt zo veel uit! Wat dat betreft kunnen kerken heel wat leren van goede restaurants.'

Gemeenteleden meenemen in deze uitnodigende houding, is een kwestie van opbouwen

'Gemeenteleden meenemen in deze uitnodigende houding, is een kwestie van opbouwen. We besteden regelmatig aandacht aan gastvrijheid in de diensten: "Kijk eens om je heen en geef elkaar een hand." Of: "Zoek na de dienst eerst iemand op die je nog niet goed kent." Elke twee maanden beginnen we een nieuw thema en delen we kaartjes uit, waarmee iedereen mensen kan uitnodigen die in dat thema geïnteresseerd kunnen zijn.'

Een kerkdienst die staat

'Waar je met elkaar voor moet zorgen, is dat je kerkdiensten gewoon staan: goede muziek, een preek met diepgang die toegankelijk is, vriendelijke vrijwilligers en na afloop lekkere koffie. Als je weet dat je daarop kunt rekenen, neem je makkelijker iemand van buiten de kerk mee.'

'Natuurlijk zien we vooral tijdens de feestdagen, met Kerst en rond Pasen, veel nieuwe gezichten. Daar kun je van leren. De afgelopen jaren hebben we bijvoorbeeld van die grote borden langs de rondweg geplaatst en heel wat mensen vertelden dat ze door die borden bij ons terechtgekomen waren. We hebben ook gemerkt dat we nóg meer met Facebook kunnen doen, om mensen gerichter uit te nodigen. Het mooie van social media is dat gemeenteleden actief kunnen bijdragen aan je uitstraling. Daar gaan we de komende tijd naar kijken.'

Thema: Cultuur van uitnodiging

Dit artikel hoort bij het thema 'Cultuur van uitnodiging'. Ontdek op ons thema-overzicht meer artikelen en mogelijkheden om met jouw christelijke geloofsgemeenschap of community een volgende stap te zetten.

Wellicht vind je dit ook interessant

'We hebben als kerken niet door hoe groot ons potentieel is voor de maatschappij'

In een groeiend aantal steden en dorpen in Nederland is een beweging zichtbaar van kerken en christelijke organisaties d…
Lees verder

Je buurt uitnodigen voor een kerkdienst tijdens Burendag

Het concept van een Kerkproeverij is heel eenvoudig: jij en de leden van jouw geloofsgemeenschap worden uitgedaagd om ee…
Lees verder

Luisteren als missie

Als je uit wilt reiken naar de mensen om je heen, is luisteren daar een groot onderdeel van. Je zou misschien zelfs kunn…
Lees verder

Vier actuele thema's voor de kerk

De minst bereikte volken

De kerk heeft een boodschap die voor ieder mens van levensbelang is. Maar hoe horen mensen dit als zij in een gebied leven waar nog niemand van Jezus heeft gehoord?
Verken dit thema

Samen Jong

De kerk is een plek waar mensen het geloof en het leven ontdekken, onderzoeken en beoefenen. Maar wat als jonge mensen de aansluiting niet meer zo goed weten te vinden?
Verken dit thema

Zie de wereld

Wat is vandaag de dag de rol van de Nederlandse kerk? Zien we de wereld nog? Wat gebeurt er met ons als we met de ogen van Jezus naar de wereld kijken?
Verken dit thema

Heel de schepping

Onze omgang met de schepping heeft alles te maken met het brengen van leven in de wereld. Voor mensen in kwetsbare gebieden en voor komende generaties. Welke rol heeft de kerk?
Verken dit thema